Když jsem začal vyrábět první náramky, hledal jsem dodavatele drahých kamenů. Navštívil jsem několik prodejních výstav, kde jsem nakoupil první vzorky.
Jelikož nejsem studovaný mineralog a chtěl jsem se dozvědět více o tvrdosti kamene, jeho původu a vzácnosti, nakoupil jsem několik knih a začal studovat.
Bohužel, po několika měsících jsem zjistil, že na prodejních výstavách a v místních obchodech jsou k dostání běžné kameny, které jsou z 90 % přeprodej z Aliexpressu. Co je ta přidaná hodnota 100 % a více na každé šňůře? Nic, jen to, že si ho můžete koupit a odnést hned. Protože chci vyrábět exkluzivní náramky, z jedné šňůry vyberu korálky na 1 maximálně 2 náramky, přičemž používám na každý náramek 7 kamenů.
Co je to šňůra ve spojení s korálky? Jedná se o provázek, na kterém je navlečený určitý počet korálků. U 8mm korálků se jedná o šňůru, na které je navlečeno 45-48 korálků nebo 59-63 korálků o průměru 6mm.
Potřebuji kvalitní a stabilní dodavatele.
Našel jsem přes 15 dodavatelů a udělal jsem testovací nákupy. Z dražších kamenů jsem nakoupil přírodní barmský jadeit, larimar, charoit, blue pitersit, tanzanit a dalších asi 10 kamenů jako onyx, malachit, howlit, tygří oko, amazonit atd.
Protože chci dodávat jen originální kameny a maximální kvalitu, rozhodl jsem se, že všechny kameny, které přijdou, si nechám otestovat v laboratoři. Něco to bude stát, ale budu mít klidné spaní a zvýší to i cenu mých výrobků.
Po zkušenostech s nákupem ebenových korálků z Nepálu mám takové pravidlo: Každému kamenu dej kladivem, než začneš uvažovat o jeho pravosti.
V případě malachitu se mi to nepodařilo, až když jsem použil svěrák a štípací kleště, podařilo se mi korálek přepůlit. Když jsem ho zahřál nad plamenem a korálek začal hořet, kouřit černým dýmem a neskutečně smrdět, usoudil jsem, že tento plast nemá cenu posílat do zkušebny.
8mm larimar (kámen delfínů) za 118.77 USD rozhodně nevypadal jako na fotografii, ale prošel mým prvotním testem a poslal jsem ho do laboratoře.
Výsledek? Nejedná se o larimar (pectolite), ale aragonit.
Jadeit byl krásný zelenkavý kámen, který měl v sobě tmavší zelenou barvu, tvořící zajímavé vzory. Protože to byl jeden z prvních kamenů, který prošel certifikací a tento kámen mě zaujal, poznačil jsem si mého dodavatele jako ověřeného a objednal jsem 10 šňůr. O to větší překvapení bylo, když mi po měsíci přišlo něco, co rozhodně nevypadá stejně jako předchozí kámen. Proto jsem tento nový kámen poslal na nové testování do laboratoře. Co myslíte? Barvený křemen! Čemu má pak člověk věřit?
8mm blue pitersit… dokonalost sama, při ceně 101.93 USD za šňůru to stálo za to! Odeslal jsem ho do laboratoře a HURÁ, je to pravé. Dělám druhý nákup u tohoto prodejce. Při této ceně jsem objednal jen 3 šňůry. Po více než měsíci čekání mi přišel balíček a… kua, co to je, bobule? Si dělá prdel? Poslal mi 10mm koule, které vypadaly jako modré tygří oko, ale rozhodně ne jako to, co bylo v první objednávce. Kontaktoval jsem prodejce, který se omlouval a slíbil, že mi pošle to, co jsem měl objednané.
Po dalších 2 měsících a urgování mi přišel balíček, rozměr souhlasil, ale vzhled se podobal černým borůvkám… zklamání, beznaděj.
8mm kyanit za 77.33 USD za šňůru… ano, je to kyanit, ale je uměle dobarvený a certifikát nezíská. 🙁
A tak bych mohl pokračovat. Když už to není plast, tak přijde úplně něco jiného, když už je to to, co to má být, tak je to dobarveno nebo jinak chemicky upraveno, když už to má stopové prvky toho, co to má být, tak je to stabilizováno atd. Nic z toho certifikát nezíská! Na jeden kámen, který projde certifikací, musím udělat 3-4 nákupy a i tak mi nikdo nezaručí, že když udělám další, že mi prodejce nepošle úplně něco jiného.
Nechci, aby to vyznělo, že si stěžuji, ale až mi zase nějaký chytrolín začne na Facebooku hejtovat moje produkty, tak si, Jaromíre, dej čas, nadechni se, počkej těch 24 hodin a pak mu klidně a s úsměvem odpověz.